Kahve Sohbetleri : Özgür Alaz

Promoqube ve Useful iş geliştirme ajansının kurucu, çok uzun yılların blogcusu Özgür Alaz ile kahve ve müzik üzerine sobetimiz başlıyor.

"Her yeni fikir için bir kahve"

image

Özgür Alaz kim? 

Aslında yaptığım şey, meraklı olmak. İnsanları ve trendleri inceleyen, hayata her zaman meraklı bakan ve buradan yeni fikirler çıkaran birisiyim. Başka bir açıdan da Promoqube ajansının ve Useful iş geliştirme ajansının kurucu ortağıyım. Cok uzun yılların blogcusuyum, şimdilerde ozguralaz.com’da ve psfk.com’da  yazıyorum. 

Güne nasıl başlarsın? 

Güne başlama biçimi takıntılı olduğum konulardan bir tanesi. Bu konu üzerine çok meraklıyım ve hatta habitclock.com diye insanların güne harika başlamalarını sağlayan bir uygulama geliştiriyoruz. Bu aralar hayata geçecek.

Hayatın belki de anlamı, her sabah güne heyecanla başlamak. Sabah insanıyım. Uyanmak ve ayılmak genelde sorun olmuyor. Erken ve aynı saatte uyanırım. Sabah rutinlerim var beni güne hazırlayan.  Biraz ilginç ama tuvalette çok uzun süre düşünmek, günün hayalini kurmak en sevdiğim şey. Ayna karşısında kendimle konuşmayı seviyorum. 

Çok sık seyahat ediyorsun,  bu aralar seni kahvesiyle en çok etkileyen cafe, mekan neresi?

Bence kahveyi güzel yapan şey ortamı ve orada bulunan insanlar. Özellikle yurtdışındayken cafeler insanları izlemek, not almak ve hayal kurmak için harika yerler. 

image

Berlin’de Bonanza cafe vardı. Latte sanatını ilk defa uygulamalı olarak tattığım yerdi. O deneyim çok güzeldi. Ayrıca kahve kokusu, cafede bulunanların konuşmalarına kulak misafiri olmak güzeldi. New York’ta Times meydanındaki Starbucks’ı çok beğendim. Amerika’da starbucks’ın ikinci mabedi sayılabilecek bir yer. Kahve kültürü ile ilgili bir yandan tarihi makineler, cezveler vb. bulunurken diğer yandan dijital ekranlarla fotoğraf çektirip arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz. Her santiminde kahve ile ilgili farklı bir deneyim farklı bir zeka görülebiliyordu. Bir de lviv’de lviv coffeehouse vardı. Kahve atölyesi içinde çok otantik bir yer. Kendilerine özel kahveleri var. Hem harmanı farklı hem de farklı içeceklerle karıştırıp kendi adlandırdıkları kahveli kokteyleri vardı.

Sence, fotoğraflarda elinde bir finca kahve ile mi yoksa çay ile mi poz veren karizmadır?

Fincana bağlı. Aslında ben çayı da çok seviyorum. Karar veremedim. 

Evde kahve yapar mısın? En iyi kahve evde yapılan kahve midir?

Sadece frenchpress ile demleyebiliyorum. Ama yaptığım kahvenin en iyi kahve olmadığına eminim. 

Kahve içerken fonda ne dinliyorsun bu aralar?

Bazen coffitivity.com’da olduğu gibi cafenin seslerinden oluşan arka plan sesi dinliyorum. Zihin açıyor. Genelde, daha fazla enerji istediğim zaman hypem.com dan müzikleri keşfediyorum. Ellie Goulding, Florence & The Machine ve Daft punk bu aralar favorilerim. Bir de opera dinlemeyi seviyorum, sakinlik ve konsantrasyon istediğim zamanlar. 

Günün en keyifli kahvesi sence hangi anda içilen kahvedir ?

En keyifli kahve, sevdiklerinle keyifli sohbetlerde içilen kahve. Birşeyi paylaşırken, bazen fikir arayışında ama arkadaşlarınla olan kahve en iyisidir. 

Çalışmak, bir şeyler yazmak ya da okumak için önünde ahşap bir masa ve bir fincan kahve var peki ya diğerleri … şimdi masayı dolduruyoruz…

image

Bilgisayarım var. Kağıt ve kalem her zaman yanımdadır. Bolca yazarım. Bir de kulaklığım var. Kulaklık hem müzik dinlemek için hem de rahatsız edilmemek için. Kulaklık takınca hem ben dünyadan kopuyorum, hem de dünya beni daha az bölüyor. Aslında bunlar fazla bile. Motive olmak için mükemmel ortam arayışım aslında hiç yok. 

“Bi kahve içelim?” birisinden hoşlandığında, uzun zamandır görmediğin bir dost ile görüşmek için, dünden kalanları arkadaşlarla buluşup konuşmak için ya da bir toplantıda… Sen hangisi için kullanıyorsun?

e)hepsi

Türkiyedeki bağımsız kahve dükkanları için ne düşünüyorsun? Sence artan kahve tüketimi pazarı nasıl değiştirecek?

Kahve dükkanı derken kendi değirmeni olan, özel kahve servisi yapan bir yer hayal ettim. Açıkcası bu konuda ya zayıfım ya da istanbul’da pek nadirler. Sevdiğim cafeler var ama böyle bir yer aklıma gelmedi.

CoffeePlaylist’te en beğendiğin liste hangisi?

Americano